• 1kaks3

Kaadri taga: toiduvideo kolme roa valmistamisest 50 sekundiga

Updated: Apr 13

Reklaamvideot on tore teha, kui on mõnus seltskond, läbimõeldud stsenaarium, piisavalt aega, palju veerevaid ja värvilisi elemente ning kõrvus tiksub mõni rütmikas muusikapala. Hiljuti oli peaaegu kõik nii.


Aega kulus isegi arvatust rohkem, aga see oli mõistetav, sest toiduvideo eeldabki, et midagi pliidil keeb – näiteks kruubid – ja selle valmimist ei saa kiirendada.


Vahel miski ei õnnestu ning duubleid tuleb filmida veel ja veel. Pane see pagana kõver porgand laual niimoodi veerema, et ta liiguks just sinna kuhu vaja… Ei saa. Seepärast tuleb teha kümmekond duublit, et see üks ja ainus sobiv liikumine kätte saada.

Püüame Raeliga leivale pihta saada. F: Ann Buht


Igatahes võtsime kätte ja tegime video kolmest roast, mille koostis on kõik Läänemaa tootjailt.


Võileib, kruubiroog ja magustoit. Ei hakka kõiki koostisosi nimetama, aga kokkuvõttes selline maalähedane, ent päris ägedate nüanssidega eesti toit.


Video oli mõeldud toetama Facebooki-kampaaniat, kus on juures selgitav tekst. Video peaks olema pilgupüüdja, mida loodetavasti vaadatakse lõpuni ja seeläbi suurendab see kampaania põhisõnumi jõudmist vaatajani võimalikult orgaaniliselt (ilma boostimata).


Filmime Laowa makroga kruupide langemist potti. Hoian Raeli juukseid, et need ei langeks mu vaatevälja ette. F: Ann Buht


Tahtmine on taevariik, saamine iseasi. Nii on kõigi planeeritud asjadega. Päev enne võttepäeva mõtlesin kogu stsenaariumi ülipeenelt läbi ja panin kirja. Teadsin, mis on kolme roa koostisosad ja elus palju kokanud inimesena taipasin, kuidas seda kõike "kokku keerata".


Ma ei teadnud, kuidas suudan toitu valmistanud Raeli panna kõigi oma plaanidega kaasa mängima ja kas kõiki vigureid on üldse võimalik teha. Kui Rael poleks kaasa mänginud, oleks video hoopis teistsugune ja igavam.Porganditükkide viskamine nõudis kümmekond duublit. F. Ann Buht


Ma ei ole lõpptulemusega rahul valguse ja mõne kaadri ülemineku mõttes, aga kokkuvõttes õnnestus algselt kirja pandud stsenaarium teostada 90 protsendi ulatuses. Improvisatsioon on tavaline iga video filmimisel, aga toote- ja reklaamvideo peaks olema võimalikult täpselt ette mõeldud ja selle järgi ka filmitud.


See video oli filmitud nii, et iga võte – lõppvariandis oli iga võtte pikkus vahemikus 1-2 sekundit olenevalt muusika rütmist – tuli filmida kindla teadmisega, milline on järgmine plaan.


Näiteks: selleks, et üks võte läheks sujuvalt üle teiseks ja ei peaks kasutama kunstlikke monteerimisnõkse, tuli filmida üleminekud füüsilise liikumisena. Kui Rael viskas laua peale kaamera poole porganditükid ja need kukkusid üle laua ääre alla põrandale, siis kaamera liikus koos porganditükkidega lauapinnast allapoole.Porgandirattad muutuvad potti kukkudes kuubikuteks. F: Ann Buht


Järgmiseks võtteks olin pannud selle, kuidas porgandid kukuvad potti. Kaamera liikumine pidi samuti olema suunaga allapoole nagu lõppes eelmine võte. Videos oligi tulemuseks see, et Rael viskab laua peale kaamera suunas porgandiseibid, need kukuvad üle laua ääre ja maanduvad pliidil potti, aga porgandid on juba kuubikuteks lõigatud.


See oli väike vigur neile, kes pisiasju märkavad. Üleminek on nähtamatu tänu füüsilisele kaamera liikumisele nii eelmise võtte lõpus kui ka järgmise alguses.


Seesuguseid võtteid sai ses videos tehtud mitu. Kokku tuli 30 võtet ja video kogupikkus oli 50 sekundit.


Võteteks kulus täpselt viis tundi. Filmimiseks nii palju ei kulunud, kraami ülespanek ja mahavõtmine oli selle aja sees, samuti ootamine, millal pearoog tulel valmib, et saaks filmida järgmist võtet.


See ei ole niisuguse video puhul üldse pikk aeg. Tegelikult oleks seda videot tehes võinud veel ja veel katsetada, aga filmisime sõbra koduköögis, kus käis ka tavapärane elu. See polnud stuudio. Niigi sai külalislahkust kurjasti ära kasutatud.


Video lisan varsti. Mõne päeva pärast saab avaldada.

267 views0 comments